За проекта
ЕС- контекст
През последните 2,5 години на европейско ниво бяха приети редица ключови документи, които пряко касаят правата на жените и подкрепят изпълнението на приоритетите за равнопоставеност - "Стратегия за грижа", Директива за борба с домашно насилие, директива за равнопоставеност при заплащане и тн. Всички тези документи следва да бъдат приложени от държавите-членки и гражданския сектор е основен партньор както от експертна гледна точка, така и заинтересована страна, която упражнява мониторинг върху тези процеси.Изграждането на капацитет у гражданския сектор за разпознаване, подкрепа при водене и комуникиране на стратегически съдебни спорове е ключов индикатор за устойчивостта и демократичността във всяко едно общество.
Къде сме ние?
Създаването на граждански коалиции, които са обединени от правозащитни казуси е част от този процес и за да бъде той факт е нужна смислена инвестиция на време и ресурси. В България има организации, които работят на терен и често споделяме помежду си умората от повтарящи се проблеми и административни "задънени улици". Видима е нуждата от изграждане на капацитет за това как един grass-root казус може да бъде признат като системен инструмент за промяна и какви са основните функции, които трябва да бъдат развити в една организация, за да има успех този процес. Воденето на стратегически дела е критично важен подход за създаването на съдебна практика по казуси, свързани с права на жените, но и инструмент за промяна на нагласи и влияние върху обществено мнение. Тук идва и важността на външната комуникация- освен нуждата от валидна юридическа помощ трябва да работим с организациите за изграждане на комуникационен и лидерски капацитет.
Какво предстои?
В рамките на проекта ще реализираме публични срещи и обучения застъпничество, лидерство и комуникация. Развитието на тези три стълба в лидери от гражданския сектор и представители на водещи граждански организации ще бъде инвестиция в целия сектор, който подкрепя различни жени в техните житейски и съдебни битки.
В рамките на проекта
1) ще работим за повишаване на осведомеността по важността на стратегически съдебни спорове и защо ангажирането с тях е важно за устойчивостта на правовата държава
2) ще провеждаме обучения и публични срещи с реални казуси от съдебната и застъпническата практика
3) ще осигурим обмен на добри практики за жени на ръководни позиции с водещи експерти в сферата
Дело "за пример"
Делото на Мая Донева е знаково както за правата на жените и темата за geder pay gap , така и за липсата на прозрачност и равнопоставеност в част от големите ЕС-мрежи и двойният стандарт спрямо експертите от Източна Европа. Самият факт, че делото е в съда в Брюксел е от изключително значение, защото рядко такива случаи стигат до съдебна фаза поради липса на финанси, сили или просто заради извънсъдебни споразумения. Създаването на съдебна практика и прозрачното комуникиране е изключително важно за дестигматизирането на темата свързана със заплащането на жените и осъзнаването на отговорността на всички заинтересовани страни- работодатели, синдикати, институции, работодателски организации. Стъпването на конкретен съдебен случай в този проект е възможност за гражданското общество да изгради капацитет и да развие умение за обществен отговор, който да бъде мултиплициран в други подобни случаи.